EdiSonun KişiseL ÖzeLLikLeri

28 Şubat 2010 Yazan  
Kategori Genel

Thomas Edisonun Kişisel özellikler

İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olan Thomas Edison, 1847’de Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.
Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael!Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday’ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.

Edisonu hepimiz tanırız.Hatta edisonun bir espirini hepimiz yaparız.Ve bu espiri ile edison kimdir nedir birden aklımıza gelir. ” Elektiriği edison buldu parasını biz ödüyoruz” Şeklinde espiri ile edison kimdir nedir hemen anlıyoruz.Edisonun hayatı ve çocukluğu nasıl biliyormusnuz. Peki edison kimdir.Peki edison kaç yaşında öldü.Edison hangi tarihler arası yaşadı.Edison ne zaman doğdu edison ne zaman öldü .
Edison asıl ismi Thomas Edison 1847 yılında doğdu.Edison 1931 yılında ölmüştür.
Thomas Edison (1847 – 1931)
Edisonun hayatı ve çocukluğu
Şu an elektriksiz yaşanmayacağını hepimiz biliyoruz bu nedenle edison insanlık tarihinin en büyük mucit’idir.Amerikada doğmuştur.Edison’un çocukluğu ndan bahsedersek 7 yaşında falan ailesi ile birlikte michigan adlı kasabada ilköğrenime başladı
Ve çok ilginç bir şey ki 3 ay sonra algılamasının yavaş olması sebebi ile okuldan uzaklaştırıldı.(ulan bunu atan adamlarda kafa mı var) Okuldan atılmasından sonra edison özel öğretmen ile 3 yıl boyunca eğitim gördü.Edison hayatı boyunca meraklı ve yaratıcı kişiliği ile sahip olması sebebi ile 10 yaşında biz kendimizi zeki zanneden şimdiki gençlerin asla ilgilenmediği kimya ve fizik kitaplarına merak sarmış(hemen fizik ve kimya kitabı alın tavsiyem
Edisonun çocukluğu
Edison hayatı’na 12 yaşına geldiğinde ailesine maddi katkı sağlamak amacı ile trende gazete satmaya başlamıştır.İşte türklerle en büyük benzer özelliği hem çalışırım hem ders yaparım mantığı ile evlerinde bulunan laboratuvarı trendeki yük vagonuna taşıdı ve edison çalışmalarına burada devam etti.
O zamanlarda Edison; Michael Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” isimli yapıtını okudu ve acayip bir şekilde etkilendi. Bu olaydan sonra bir yandan Faraday’ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine önem vererek hem not tuttu hemde daha fazla çalışmaya başladı.
1868 yılında Edison kendine bir atölye kurdu ve aynı yıl içinde elektrikle çalışan bir oy kayıt makinasının ”isim hakkını ” aldı.Aygıt çok ilgi topladı ama sadece meraktan bakan kişiler olduğu için satılmadı.Ve para pulu biten Edison hayatı na bostondan ayrılıp newyorkta yaşamaya başladı.
Edison hayatı altın borsasının düzenlerken kullanılan telgraf ‘ın bozulması ile yeni bir yola girdi.Borsa yetkili kişilerin istemesi üzerine aygıtı başarılı bir şekilde tamir eden Edison,Western Union Telegraph Company’den geliştirilmeye çalışan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı.Ve bunun sayesinde bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik adlı şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa zamanda önemli bir servet edindi.
Edison hayatına kazandığı bu paralarla New Jersey’deki Newark’ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üreterek devam etti.Biraz zaman geçtikten sonra imalathanesini kapatarak New Jersey’deki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurdu.Ve tüm zamanını yeni buluşlar bulmaya yönelik harcadı.
Edison ,1876′da Graham Bell’in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı.Bu aygıtın içeriğine karbondan iletici ekledi ve telefonu yetkinleştirmeyi başardı.Ses dalgalarının dimamikliği üzerine yağtığı çalışmalar sonucu 1877 de sesi kaydedip tekrarlayan gramafon denen icatı geliştirdi. Tüm dünyada beğenilen ve duyulan bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.
Edison genelde başkalarından ilham alarak daha doğrusu kopya çekerek bana göre yapılmış olan icatları geliştirip daha üstün özellikler getirmiştir.İşte bunlardan biri olan edisonun icatlarından diğeri 1878 de
1878′de William Wallace’in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company’yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. bu tasarımın amacı ile 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmak niyeti ile uğraştı didindi.. Sonunda 21 Ekim 1879′da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. 3 sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktır.Tabiki şimdi bütün dünyada bütün gezegende mevcuttur.
İki kez evlenerek altı çocuk sahibi olan Edison, 1931 yılında New Jersey’de hayata gözlerini yumdu.
EDİSONUN HAYATI
EDİSONUN ÇOCUKLUĞU
İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olan Thomas Edison, 1847de Amerikanın Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.
Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael!Faradayın Experimental Research in Electricity adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday’ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.
EDİSON’UN BAŞARILARI
1868′de kendine atölye kurdu ve aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. Tüm parasını yitiren Edison, Boston’dan ayrılarak New York’a yerleşti. Edison’un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph Company’den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemli bir servet edindi.
Bu parayla New Jersey’deki Newark’ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey’deki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.
Edison, 1876′da Graham Bell’in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877′de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.
1878′de William Wallace’in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company’yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879′da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktı.
İki kez evlenerek altı çocuk sahibi olan Edison, 1931 yılında New Jerseyde hayata gözlerini yumdu.
Thomas Edison 1847′de Amerikanın Ohio kentinde doğmuştur. Son yüz yılın en büyük bilim adamlarından biridir. Binlerce icadı vardır. Ailesi Edison yedi yaşındayken Michigan’a taşındı. Buradaki ilkokul öğretmeninin okuyamayacak kadar aptal demesiyle okuldan alındı. Edison 12 yaşında para kazanmak için tren yollarında gazete satmaya başladı. Ancak kendisi Port Huron Detroit demir yolunda deney yaparken bir patlama sonucunda çıkardığı yangında vagon şefinin sert tokadı kulağına denk geldi ve Edison’u sağır etti.
1864′de tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini icat etti ve bunun sayesinde bir çok telgraf şebekesi şirketinin mühendisliğini yaptı. Tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini kırk bin dolara sattı ve zenginleşti ve bu daha o zamandan Edisonu ünlü birisi yapmıştı.
Edison 1869′da kendisine laboratuar kurarak fizik, kimya ve elektrikle ilgili deneyler yapmaya başladı. Bu arada borsa kurlarını otomatik olarak kaydeden bir makine icadıyla yılda yaklaşık altı yüz dolarlık gelir sağladı. Daha sonra New Jersey’de kendine ait Menlo Park fabrikasını kurdu. Buluşlarının bir çoğunu burada yaptı. Daha sonra mikrofanı icat ederek Graham Bell’in telefonunu geliştirdi. Bundan sonra çok önemli iki icat daha yaptı biri 1877’de Motograf denen elektrikli yazı makinasını icat etti. Bir yıl sonrada 1878’de Fonograf’ı icat etti. Daha sonra Telefonograf’ı ve Aerograf’ı buldu.
1883′de hayatının en büyük icadını gerçekleştirdi ve Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlanmasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı. 1891′de kinestopu icat etti.
Edison aynı zamanda şu anda dünyanın en büyük zevklerinden biri olarak gösterilen sinema göstericisini icat etti ve 1895′ten başlayarak sinema göstericisini piyasaya sürdü.
thomas edison hayatı
thomas Edison (1847 – 1931)
nsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olan Thomas Edison, 1847’de Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.
Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael!Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday’ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.
1868′de kendine atölye kurdu ve aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. Tüm parasını yitiren Edison, Boston’dan ayrılarak New York’a yerleşti. Edison’un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph Company’den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemli bir servet edindi.
Bu parayla New Jersey’deki Newark’ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey’deki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.
Edison, 1876′da Graham Bell’in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877′de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.
1878′de William Wallace’in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company’yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879′da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla
ydınlanacaktı.
İki kez evlenerek altı çocuk sahibi olan Edison, 1931 yılında New Jersey’de hayata gözlerini yumdu.

Sohbet, Sohbet OdaLarı, Sohbet SiteLeri

Mirc, Mirc indir, Sohbet

Yorumlar

194 Yorum yapilmis "EdiSonun KişiseL ÖzeLLikLeri"

 1. Şevval demiski 08 Mart 12 17:35 

  Bence bu site çok güzel

 2. sinem demiski 08 Mart 12 17:39 

  Bu site çok güzel

 3. enes demiski 08 Mart 12 20:31 

  abıcım manyak bıseyde kardes neden kisisel ozllıkleri yasmadın

 4. elif demiski 10 Mart 12 15:04 

  harika bir adammış…. (thomas edison)

 5. Kadir demiski 10 Mart 12 17:29 

  çook güzelll

 6. nnfsfvah demiski 10 Mart 12 19:51 

  cok uzun yaaaaaaa

 7. nnfsfvah demiski 10 Mart 12 19:52 

  süppppppppperrrrrrrrrrrrrrrr

 8. nnfsfvah demiski 10 Mart 12 19:52 

  hariga harika :)))))))))))))))))

 9. kmo demiski 11 Mart 12 11:53 

  olağan üstü:P:D:)

 10. ZERO demiski 11 Mart 12 15:03 

  İYİ BİR BULUŞ

 11. SAGOPA KAJMER demiski 11 Mart 12 15:04 

  AMPUL RENKLİDİR

 12. bvfks demiski 11 Mart 12 15:49 

  yaza yaza ellerim giti ya

 13. bvfks demiski 11 Mart 12 15:50 

  ay çok güzel

 14. çılgınkız4 demiski 11 Mart 12 21:13 

  çok güzel ama ben hayatını değil kişisel özellikleri yok.bana kişisel özellikleri lazım hemen şimdi çabuuuuk

 15. çılgınkız4 demiski 11 Mart 12 21:16 

  çok güzel ama ben hayatını değil kişisel özellikleri aradım .bana çok lazım çünkü yarın okul var. hemen sesimi duyun 5.sınıfa gidiyorum sosyal kitabında çalışma bölümünde sayfa 72 de ödevim var 5.sınıfta olanlar ve orayı işlemiş olanlar cevap yazsın

 16. enes bilgiç demiski 13 Mart 12 13:12 

  vay bea ödevdi ödevden 100 aldım+okulda 1.oldum

 17. adem demiski 13 Mart 12 13:36 

  süper yaaa <3

 18. ozan demiski 13 Mart 12 19:22 

  edison olmasa hat olmaz

 19. ozan demiski 13 Mart 12 19:23 

  edison olmasa hayat olmaz

 20. çılgın demiski 15 Mart 12 00:48 

  kimse bunun gibi olamaz

 21. çılgın demiski 15 Mart 12 00:48 

  bunun yüzünden 100 aldım 🙂

 22. seviyorum demiski 16 Mart 12 20:21 

  süperrrrr

 23. ali demiski 18 Mart 12 09:20 

  aynennn çok güzelde çok uzun 1 saatimi aldı yazmam

 24. ebrar demiski 19 Mart 12 19:17 

  süperrrr bu siteyi arkadaşlarma önerdim

 25. tugra demiski 20 Mart 12 20:30 

  lan bak ben bu kadar güzel bişey görmedim :)))))

 26. elif demiski 22 Mart 12 18:16 

  keşke ben edison olsam <(")

 27. erdi demiski 22 Mart 12 18:18 

  ben en çok ampulu bulmak isterdim ama benden önce bulan var

 28. vesile demiski 27 Mart 12 18:21 

  yazmaktan kolum çatladı okumaktan gözüm patladı

 29. hazal demiski 03 Nisan 12 18:12 

  süper bir adam

 30. merve demiski 06 Nisan 12 14:45 

  ampulu aslında edison bulmadı kim diye sorarsanız hollandadan bir adam buldu adam ölünce edisondaa ben buldum dedi

 31. mervve demiski 06 Nisan 12 14:47 

  yani sorun böyle edison bulmadı yazanlarda boşuna yazmış

 32. merve demiski 06 Nisan 12 14:48 

  elif sen bulsaydın şimdiye kadar çoktan gebermiştin

 33. sanane demiski 08 Nisan 12 09:51 

  waw gzl bir site

 34. elif ece demiski 10 Nisan 12 17:15 

  süper

 35. Hale demiski 09 Ocak 13 08:05 

  ödevim vardı bu kadar uzun olcanı tahmin etmemiştim

 36. Hale demiski 09 Ocak 13 08:06 

  ama yarısını kopyaladımda,öyle bitirebildim yoksa 5 haftada bitirirdim (:

 37. Hale demiski 09 Ocak 13 08:08 

  bende aynen böyle edisona benzedim yaaa gözümde olan şeyle.

 38. sude demiski 09 Mart 13 11:00 

  keşke sizde o adam gibi adam olsanız

 39. Ece demiski 24 Mart 13 17:29 

  Cok güzel ama ben irternete Edison’un en belirgin özellikleri yazmıştım

 40. ali demiski 12 Nisan 14 12:39 

  süperrrrrrrr birşeyyyy buuuu …. !!!! 😀

 41. ali demiski 12 Nisan 14 12:39 

  en güzel site bu site…!!! :S

 42. şule demiski 12 Nisan 14 12:40 

  evet aynennnn..!:D

 43. ecehan demiski 12 Nisan 14 12:42 

  ben bu siteyi beğendim çok güzel birşey bu 😀 <3

 44. şafak demiski 17 Nisan 14 14:04 

  vallha çok güzel çok bilgilendirici

Yorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yaziniz.!